Uzm. Klinik Psikolog Janin Marazyan

Uzman Klinik Psikolog Janin Marazyan'ın Özgeçmişi

Lisans eğitimini %100 okul başarı bursu ile okuduğu Bahçeşehir Üniversitesi’nde fakülte ikincisi olarak yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında Beyoğlu 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde bir dönem gönüllü çalışmalarda bulunan Janin, bunların yanında birçok gönüllü projede yer almıştır. Lisans döneminde Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Psikiyatri Kliniği ve Balıklı Rum Hastanesi Psikiyatri Kliniğinin açık ve kapalı servislerinde klinik stajlarını gerçekleştirmiştir. Lisans eğitiminin ardından ara vermeden başladığı yüksek lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Çocuk-Ergen alt dalını tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvavını almıştır.Yüksek lisans eğitimi kapsamında süpervizyon altında Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde çocuk danışanlarıyla iki yıl psikodinamik yönelimli klinik görüşmelerini yürütmüştür. Aynı zamanda yüksek lisans kapsamında Bebek, Çocuk ve Genç Sağlığı Merkezi’nde Klinik Psikolog İnci Vural’ın yanında bir yıllık dış stajını da tamamlamıştır. 2014 yazında ise Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nin Suriyeli mülteci çocuklarla ilgili yürüttüğü çalışmanın psiko-sosyal destek bölümünde yer alıp düzenli gözlemlerde bulunmuş ve ekip arkadaşlarıyla birlikte çocuklarla grup çalışmaları yürütmüştür. 2012 yılından beri çocuk ve aileleriyle çalışmakta ve çalışmalarında dinamik yönelimli oyun terapisi ve özel eğitim teknikleri kullanmaktadır.

Çalışma Alanları; Çocukluk çağı psikolojik sorunları; depresyon, kaygı ve korku, ilişkisel sorunlar, kayıplar, çocukluk çağı uyum ve davranış sorunları; öfke kontrol sorunları, çocukluk çağı akademik problemleri; öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve ailelere danışmanlık. Ayrıca halen almakta olduğu eğitim doğrultusunda hamilelik ve doğum psikolojisi ve doğuma hazırlık alanlarıyla da ilgilenmektedir.

Aldığı Eğitimler

  • Olcay Güler ve Klinik Psikolog Nur Dinçer Genç’in “Okul ve Öğrenme Sorunlarını Tanıma ve Müdahale Programları Geliştirebilme” eğitimine devam etmektedir.
  • Dr. Hakan Çoker ve Uzm. Psk. Neşe Karabekir önderliğinde yürütülen Doğuma Hazırlık Eğitimcisi ve Doula Eğitimi (DHEDE)’ne Hamile ve Doğum Psikoloğu olmak için katılıp 1 yıllık teorik eğitimini tamamlamıştır. Uygulama çalışmaları devam etmektedir.
  • Tavistock Modeli İstanbul Bebek Gözlem Grubu
  • Doç. Dr. Tamer Ergin, “PASS Müdahale Programı” Eğitimi
  • Nevin Dölek’in 16 saatlik Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Danışmanlık Yaklaşımı Eğitimi

Uyguladığı testler

  • CAS (Cognitive Assesment System)
  • WISC-R
  • CAT , TAT
  • Çocuk Değerlendirme Paketi (Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Peabody Resim Kelime Tanıma Testi, Resim Çizme Testleri, Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Cümle Tamamlama Testi (Beier), Duygu Durumu Ölçekleri)
  • Nöropsikolojik Testler Eğitimi (Londra Kulesi, Öktem- Sözel Bellek Süreçleri Testi, Raven Standart Progresif Matrisler Testi, Rey Karmaşık Figürler Testi, Aritmetik test, Stroop ).