Uzm. Psikolog Yusuf Yakupoğlu

Psikolog yusuf yakupoğlu foto

Yusuf Yakupoğlu, Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünü bitirdi (2005). Kariyerindeki ilk adımları, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar ve aileleriyle birlikte geçirdi. Daha sonra özel okullara yöneldi.

2011 de Maltepe Üniversitesi Gelişim Psikolojisinde ‘Babaların Bağlanma Stiline Göre Çocuklarda Benlik Algısının Değişimi’ konusunu inceleyerek uzmanlığını alan danışman, çocuğun ruhsal gelişiminde baba işlevi ve babanın rolleri üzerine çeşitli seminer ve çalışmalar yürütmektedir.

Çocuğun ruhsallığında annenin rolü ve işlevi üzerine grup çalışmaları yürüten uzman, çocuğun dili, oyun, babalık üzerine sosyal medyada yer alan çeşitli makaleler yazmıştır.

Psikolojik Analizler programının yürütücülerinden olan uzman, ilişki, aile, boşanma ve çocuklara etkileri konusunda çeşitli söyleyişlerde bulunmuştur.

2015 yılında Klinik Psikoloji alanında doktora çalışmalarına başlamıştır.

Rorschach ve Projektif Testler Derneği’nden (RPTD), psikopatoloji, TAT, CAT, Çocuk çizimlerinin psikanalitik değerlendirilmesi gibi kuramsal ve uygulama eğitimleri almıştır. Bağlanma, yetişkinde bağlanma, oyun terapisi, çözüm odaklı terapi, art therapy gibi eğitimler alan Danışman, kurumsal eğitim ve seminerler düzenleyerek kendi gelişimine de katkı sağlamaya devam etmektedir.

Öğrenme ve güçlükleri konusunda eğitimlerini tamamlayan uzman, gerekli durumlarda CAS (Cognitive Assessment System) programını yürütmektedir.

RPTD uzmanlarından 2008 yılından itibaren psikanalitik yönelimli vaka süpervizyonu almaktadır. İlişki ve aile danışmanlığı üzerine çeşitli eğitimler alan – veren uzman, süpervizyonuna bu alanda devam etmektedir.

Çocuklar, ergenler, aileleri ve yetişkinlerle, danışmanlık çalışmalarını, psikodinamik, çözüm odaklı ve varoluşcu yaklaşımlarla sürdürmektedir.