Psikiyatrist Dr. Meliha Öztürk

psikiyatrist meliha öztürk foto

Uzman Doktor Meliha Öztürk, tıp Fakültesi eğitimini 2003-2009 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde(Çapa) tamamlamış, 2009-2015 yılları arasında da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini almıştır. Uzmanlık eğitimi sırasında Çapa Psikiyatri kliniğinde anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, major depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni, kişilik bozukluğu, vajinismus, erken boşalma, erektil disfonksiyon, angazmi, , cinsel uyarılma bozukluğu, alkol ve madde bağımlılığı, öfke kontrol bozukluğu gibi çeşitli tanıları olan hastaların psikoterapi ve farmakoterapiyle olan tedavilerini sürdürmüştür. Uzmanlık eğitimi sırasında vajinismus tanılı hastaların ve şizofreni tanılı hastaların terapi gruplarını yönetmiş ve tedavilerini tamamlamıştır.

2014 yılında Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırmalar Derneği(CETAD)’nin uluslarası sertifikalı cinsel terapi eğitimini tamamlamış, 2018 yılında dernekten “cinsel terapist” unvanıyla mezun olmuştur. Cinsel işlev bozuklukları alanında çalışmayı sürdüren Meliha Öztürk uzmanlık tezini “vajinismus tanılı kadınlarda çocukluk çağı travmaları ve bağlanma özellikleri” hakkında yapmıştır.

Meliha Öztürk, uzmanlık eğitimi yıllarında psikanalitik psikoterapi ve sanat terapisi; uzmanlığı süresince de uluslararası şema terapi eğitimlerine katılmıştır.

2014 yılı Ekim-Aralık ayları arasında Avustralya’da bulunduğu dönemde Melbourne Neuropsychiatry Merkezindeki bilimsel çalışmalara katılmış ve Melbourne Üniversitesine Sunshine Hospital- Adult Mental Rehabilitation Unit’de kronik şizofreni hastalarının tedavileriyle ilgili gözlemde bulunmuştur.

2015-2016 yıllarında mecburi hizmetini Yüksekova Devlet Hastanesi’nde tamamlayan Meliha Öztürk, bu dönemde sivil halk ve devlet memurlarının savaş travması nedeniyle oluşan akut stres bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu hakkında çalışmalar yürütmüştür. 2016 yılından sonra İstanbul’da muayenehanede hasta ve danışanlarının tedavilerini sürdürmektedir.