Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, sık görülmesine rağmen gizlenen cinsel sorunlardan birisidir. Çoğu toplumda, cinsellik bir tabudur ve vajinismus gibi hastalıkların dile getirilip tedavi yoluna gidilmemesi, çoğu ilişkinin ve evliliğin sonunu getirmektedir.

Çoğu zaman, basit bir tedavi ile çözülebilecek bu hastalık; kişiler tarafından bir eksiklik, utanç kaynağı olarak görülmekte ve sır gibi saklanmaktadır. Vajinismusla ilgili bilinenler, çoğu zaman ya eksik ya da yanlıştır. Fakat, hastalığın tedavisi için önce hastalığın doğru bilinmesi ve doğru tedavi yönteminin uygulanması gerekir.

vajinusmus tedavisiVajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının kendisini kasarak eşine engel olması ve cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi durumudur. Öyle ki uzun yıllar evli kalıp hala bakire olan kadınlar vardır. Zira, vajinismusun tek göstergesi bu değildir. Eşi ile bir kere ilişkiye girdikten sonra tekrar ilişki yaşayamayan ya da ilişki sırasında çok ağrı ve acı çeken kadınlar da vardır. Bahsi geçen durum da bu hastalığın göstergesi sayılmaktadır.

Çoğu kadın, vajinismus hastası olup olmadığı konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Bazıları vajinismus hastası olmasa dahi, kendilerini hasta olduğuna inandırmış ve cinsel yaşamlarında mutlu olamamıştır. Zira, bu hastalığın en büyük nedeni psikolojik faktörlerdir. Anatomik yapıdan kaynaklanan sebepler, basit cerrahi müdahaleler ile ortadan kaldırılabilir.

Çok basit bir jinekolojik yöntemle, ağrısız ve acısız olarak vajinismus hastalığının olup olmadığını anlamak mümkündür. Zira; evlilikte eşlerin cinsel hayattaki mutluluğu ve tatmini son derece önemlidir. Cinsel sorunlar, çoğu evlilikte boşanmalara sebep olmaktadır. Vajinismus, hastalığı tespit edilirse, cinsel terapiye başlamak şarttır.

Bu hastalığın tedavisinde uygulanan en yaygın yöntem bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Bilişsel davranışçı terapi yöntemiyle kişinin korkularından arındırılması ve rahatlaması amaçlanmaktadır. Bunun yanın sıra, egzersizler yapılır. Ayna, masaj, parmak egzersizleri bilinen tedavi aşamalarından bazılarıdır. Tek başına uygulanacak terapi ve egzersiz de bu hastalığın tedavisi için yeterli değildir. Öncelikle, kadının bu hastalığı bir utanç olarak görmemesi ve tedaviyi kabul etmesi önemlidir. Erkek eşin de bu süreçte etkisi büyüktür. Erkek eş, eşini suçlayıcı, küçük düşürücü, eksik ve hasta gören bakış açısını kesinlikle terk etmeli; eğer varsa, kendi cinsel problemlerini (erken boşalma ve sertleşme) de bu süreçte dile getirmelidir. Eşlerin her ikisinde de uygulanacak tedavi ve terapi, sorunsuz bir cinsel yaşam için olmazsa olmazdır.

İstanbul Bahçelievler'de yer alan merkezimizde, son derece gelişmiş tedavi yöntemleri ve deneyimli uzmanlarımız bulunmaktadır. Bakırköy gibi çevre semtlerden de hastalarımız tedavi için başvurmaktadır. Hastalığın erken teşhis ve tedavisi son derece önemlidir. Çünkü; bu sorun, evliliğin ilk yıllarını yaşayan çiftlerde olduğu kadar, uzun yıllardır evli olan çiftlerde de olabilir.