Psikoterapi Merkezi

Tam Türkçe karşılığı tinsel tedavidir. Kişinin ruh dünyasını etkileyen ve yaşamını zorlaştıran durumların ilaç ya da cerrahi yöntemler kullanılmadan tedavi edildiği merkezler ise Psikoterapi Merkezi olarak adlandırılır.

Psikoterapide amaç, rahatsızlığını dile getiren kişinin sorununu tam olarak ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını iletişim yöntemleri ile tespit etmektedir. Nitekim sorunu ve sorunun kaynağını keşfetmek çözüme giden ilk adımdır.

Psikoterapistler, ruhsal sorunların çözümü için ilaç kullanmak yerine kişinin kendi benliğine inmeyi ve tedaviyi yine kendi özünden çıkarmayı tercih ederler. Bu yöntem ile de yani iletişimin gücüyle de kişiler herhangi bir ilacın bağımlısı olmadan kendi sorunlarını kendi öz gücleri ile çözerler. Bu şekilde çözülen sorunlar bir nevi bir öğrenmeyi de sağlar ve kişi aynı sorunla bir daha karşılaştığında bir psikoterapiste ihtiyaç duymadan öğrendiği yöntemleri kullanarak kendi kendini tedavi edebilir.

Yukarıda bahsedilen çözüm aşamaları ve kendi öz benliğinin keşfi ile insanlar, herhangi bir bağımlılık yaşamadan sorunlarla baş etmeyi öğrenirler. Bağımlı olmamak hem insanı rahatlatan bir etmendir hem de kişinin kendi gücünü fark ettiği bir olgudur.

Psikoterapi merkezleri sadece bireysel tedavilerle uğraşmazlar. Aile ya da kitle sorunları ile yani grup tedaviler de yaparlar. Bu terapiler ya da tedaviler, bireysel yüzleşmeden ziyade bireysel ilişkilerdeki yüzleşmelere dayanır. Yani bireyler, kendi öz sorunları yerine, ikili ilişkilerdeki başarısızlıklarını ya da grup içindeki iletişim kopuklarını tedavi ederler.

Bahsedilen grup psikolojisi bir iş yeri ya da bir eğitim kurumu olabilir. İkili ilişkiler ise uzun süre beraberlik gerektiren evlilikler ya da uzun süre beraber olmayı amaçlayan bireyleri içine alır. Her iki durumda da tedaviler kişiye özel değil, muhatap olan tüm kişilerce toplu halde yapılır.