Psikolojik Sorun Ne Demektir

Psikolojik sorun, kişin beden sağlığı dışında var olan bütün sorunlarıdır. Bu rahatsızlıklara tinsel durum ya da ruhsal durum olarak Türkçeye çevrilen psikolojik sorunlar da denir. Herkes ama herkes bir psikolojik soruna sahiptir ama bazı insanların bu sorunları hayatlarını etkileyecek düzeyde değildir bazılarının ise hayatları bu durumlardan oldukça fazla etkilenir.

Herkesin bir psikolojik sorunu var

Çok öfkeli olmak, duygularına hâkim olamamak, panik atar, aşırı soğukkanlı olmak, durağan ya da tepkisiz olmak ya da tam tersi her şeye fazlaca tepki vermek ve buna benzer birçok sorun psikolojinin etki alanına girer. Bu listeye daha da uzar gider ve emin olun bu listelerde mutlaka sizin " Evet bu bende var" diyeceğiniz sorunlar çıkacaktır.

Siz deli değilsiniz

Biraz fazla hırçınsanız ya da biraz fazla duygusalsanız bu sizi deli yapmaz. Asansörde kaldığınızda nefes alamıyorsanız bu sizi kanser yapmaz sadece panik atak krizi geçiren birisi yapar. Bu bakımdan bu sorunların tedavisi için başvurulan kişilerde deli doktoru değil psikologlardır. Deli olma hali psikoloji ve psikiyatri alanındaki en uç noktadır ve inanın, eğer her psikologa giden kişi deli olsaydı bu tam bir felaket olurdu...

Korkulacak bir şey yok

Gerçekten yok; çünkü psikolojik tedavi denen bir şey var ve herkes psikolojik tedavi görebilir. Psikolojik tedavi görmek biraz da cesaret işidir çünkü kendimizde var olan sorunu kabul ettiğimiz anlamına gelir.

Avrupa'da herkesin bir psikolojik danışmanı var

Evet, bizde nasıl aile hekimi varsa onlarda da psikolojik danışman var ve ruh sağlığı çok önemseniyor. Avrupa, ruhsal dengenin kıymetinin farkında.

Ruh sağlığı yoksa

Ruh sağlığınız yerinde değilse bedeninizin sağlıklı olması bir işe yaramaz. Bu bakımdan ufak ya da büyük herhangi bir psikolojik sorunda bir uzman kontrolüne girmek öncelikle sizin daha sonra çevrenizin faydasına olacaktır.