Psikolojik Eğitim Danışmanlığı

Eğitim, özellikle Türkiye'de eğitim zor. Rekabet çok fazla genç nüfus çok fazla ve okullar az... Hal böyle olunca iyi bir eğitim görmek isteyen çocuklar daha fazla çalışmak zorundalar kısaca başarı için başarıya ulaşmak zorundalar.

Eğitim danışmanlığı

Psikoloji eğitim danışmanlığında zekâ testleri vardır. Eğer birey bir sorunun tedavisi için gelmemişse onun eğitim yolu için hangi alana yönelmesi gerektiği zekâ testleri ile belirlenir, sonuçta eğitim kişiye özgüdür.

Bunun yanı sıra sınav stresi ve bu durumda oluşan başarısızlıklar, ergen psikolojisi gibi konularda da eğitim psikologları size ve çocuğunuza yardımcı olmakta; ona okul hayatı boyunca hak ettiği başarıyı sağlaması için yardımcı olmaktadır.

Sınavlar

Sınavlar oldukça sinir bozucu ve her öğrencinin "Neden böyle bir sistem var ki" diye sorguladığı binlerce şeyden birisidir. Sınavların amacı aslında oldukça masumdur: Bilgiyi test ederek öğrencinin başarısına göre bir yerleştirme yapmak... Fakat ne yazık ki öğrenci için bu program pek de masum değil çünkü kimi sınavlarda öğrencilerin tek hakları olabiliyor ki bu da müthiş bir baskı ve stres sebebi olarak baş veriyor.

Eğitim psikolojisi

Böyle bir alan var, evet. Psikoloji yekpare bir şey değildir çünkü alanlara ayrılır. Kurumsal psikoloji, evlilik psikolojisi, regen psikolojisi, eğitim psikolojisi v.b

Eğitim psikolojisi de kişinin eğitim hayatı boyunca yararlanabileceği bir yardımdır. Psikoloji eğitim danışmanlığı kavramı da okul ve eğitim hayatının hepsini kapsar. Bireyde oluşan öğrenme bozukluğundan tutun da daha iyi öğrenme amacına kadar her alanda onu destekler niteliktedir eğitim danışmanlığı.

Okullarda bulunan rehber öğretmenler yüksek okullarda PDR eğitim alıp gelen bireylerdir. Psikoloji eğitim danışmanları ise psikoloji eğitiminden geçen kişilerdir. Bu noktada en bilimsel yaklaşım elbette psikolog tarafından yapılacaktır. Bu bakımdan bu uzmanlar iki ayrı hareket noktalarındadır.