Psikolojik Danışmanlık Nedir?

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı olmanın tanımını : " Ruhen ve bedenen sorunsuz olmaktır" şeklinde yapar. Bu bakımdan hastalık denilince akla sadece soğuk algınlığı, verem, kanser gelmemelidir. Ruhumuz da aynı bedenimiz gibi hasta olabilmektedir ve nasıl ki bedenimiz için hekime başvuruyorsak ruhumuz için de aynı şeyi yapmalıyız.

Her şey yolunda

İnsan bilinçli ve farkında bir varlıktır bu bakımdan ruhu da bir canlı gibidir. Hastalanır. Onun hastalanma nedeni ise ne mikrop ne de bakteridir. Mesela, stresten hastalanır ya da yorgunluktan. Siz, "Her şey yolunda..." diyebilesiniz ve ruhunuzdaki bu gedikleri fark etmeyebilirsiniz. Bu nokta da ise psikolojik danışmanlar devreye gireceklerdir.

Ruhunuzdaki gedikler için

Farkında olduğunuz ya da farkında olmadığınız ama eninde sonunda sizin hayatınızı olumsuz etkileyebilecek ruh gedikleriniz vardır. Hepimizin vardır. Bu sorunları keşfetmek ve sorunlara çözüm bulmak önce bizim daha sonra bizim rehberliğimizde psikoloji danışmanlarının işidir. Psikolojik danışmanlar, sizin sağlığınızı olumsuz etkileyen ya da hayatınızı kötü etkileme potansiyeline sahip olan olumsuzlukları sizin yardımınızla keşfeder.

Sorunların çözülmesi için önce sorunlar bilinmeli

Psikolojik danışmanlar da tam olarak bunu yapar. Önce sorun teşhis edilir daha sonra sorunun kaynağına inilir. Bu tek başımıza yapabileceğimiz bir işlem olmaktan oldukça uzaktır. Beynimiz sanıldığından daha geniştir ve aslına bakacak olursa hemen hemen bütün hastalıklar beyinde başlar ve orada biter. Bu bakımdan bu yapıyı bizden daha iyi tanıyan psikoloji danışmanları, bizim yardımımızla sorunlarımızı çözmemize yardım eder.

Psikoloji danışmanlık çalışmalarında kendilerine özgü yöntemleri vardır ve bu yöntemler ilaç içermezler. Temelde insanların yaşamlarında oluşa gelen, şizofreni ya da manik – depresyon gibi ağır vakaların dışındaki her sorunla haşır neşir olurlar. Emin olun, psikolojik danışmanlık ile hayata farklı bir pencereden bakacak ve tam tanımıyla gerçekten sağlıklı olduğunuzu hissedeceksiniz.