Psikoloji Nedir

Psikoloji sağlık demektir. Sağlıklı olup olmadığınızı anlayacağınız ikinci kapı demektir ve tam anlamıyla insan demektir.

Türkçemize ruh bilim, ruh durumu olarak çevrilir. Ruh bilim denmesinin nedeni, psikolojinin beden kadar somut olmaması ve oluşan sorunlarının dolaylı olarak dışa yansıtmasıdır.

"Kaygıları nedeniyle davranışları, kişiliği nevrotik özellikler kazanmış kişi!"

Bu tespit Alman asıllı ABD'li hekim ve psikanalist Karen Horney tarafından yapılmıştır. İnsanoğlunun bu tanımı ile Honey, insanların aslında kaygıdan ve kaygılarının sonuçlarından oluştuğunu belirtmiştir ki bu saf psikoloji tanımıdır.

Psikolojinin tarihi

Psikolojinin kökü 125 yıl önceye dayanır. Bir bilim olarak psikoloji, günümüzdeki birçok somut bilim alanından daha eskidir. Bu demektir ki, insan davranışları yine insanları merak ettirecek derecede karmaşıktır ki böyle bir alan yaratılmıştır.

Psikolojinin etki alanları

Öncelikle günlük yaşantımızdan vereceğimiz önemli kararlara kadar psikoloji her yerdedir. Günlük hayat için konuşursak:

Stres : Fark etmediğimiz ya da fark etmek istemediğimiz birçok zamanda stres hayatımızda vardır. Stres genel olarak iyi stres ve kötü stres olarak ikiye ayrılır. Bu ayrımın noktası ise insan hayatını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemesidir.

Kaygı : Stres ile gelen en baş belası sorundur. Kaygılı kişi, genelde sık hata yapar ve başarılı durumu da bu hatalarına ters orantılı olarak düşer.

Depresyon : Temelde psikoloji ilaç kullanmaz ama depresyon da bir aşamada ilaçsız çözülecek bir sorundur. Bu bakımdan burada günlük hayatın etkileri sonucunda en sık rastlanan rahatsızlık olduğu için madde başı olarak alınmıştır. Ünlü bir psikologa göre depresyona girmeyen kişi yoktur. Durum böyle olunca elimizde olan tek şey depresif halimizden en net ve kısa zamanda kurtulmak olacaktır ki bunun için de psikolojik danışmanlara ihtiyacımız vardır.

Psikoloji hayatımızın her noktası etkileyen önemli bir sağlık alanıdır. Bu bakımdan psikolog tedavisi ya da psikolojik danışmanlık hizmetleri mutlaka alınması gereken yardımlardır.