Panik Atak

Panik atak, ani bir şekilde ortaya çıkan yoğun kaygı sonucunda meydana gelmektedir. Kaygının sebebi tam olarak bilinemeyen neden olmakta, daha sonra ise panik atak yaşan kişi, felaket senaryoları yazarak, dünyanın sonunun geleceğini, ateş, terleme, stres, göğüs bölgesinde sıkışıklık, kalp krizi geçireceğini düşünmektedir. En belirgin karakteristik özelliği, atağı geçiren kişinin '' ölüyorum '' , '' birazdan hepimiz öleceğiz '' gibi tepkileridir. Atak süresi genel olarak 10-30 dakika arasındadır.

Daha önce panik atak yaşamamış bir insan belirli bir yaştan ve yaşadığı bir takım olaylar sonucunda panik atak nöbetleri yaşayabilir. Uzmanlara göre panik atağın genetiksel olarak görülme oranı %15 ile %30 arasındadır. Panik atağı etkileyen diğer faktörler ise, Epilepsi (Sara) hastalığı, fazla adrenalin salgılanmasına yol açan rahatsızlıklar, depresyon, madde kullanımı, kimyasal faktörler, kişinin çocukluk dönemin de yaşadığı olaylar, evlenme, boşanma, iş stresi, kısa bir süre önce çevresinde yaşanmış büyük bir olay vb. etmenler sayılabilir. Panik atak yaşan bir kişi, bu olayların tekrar seyredeceğini düşünerek kaygılanır.

Panik atak belirtileri;

Göğüs ağrısı, göğü bölgesinde sıkışma ve çarpıntı

Hızlı hızlı nefes alma veya nefes alamama

Ateş

Üşüme, ürperme

Titreme

Terleme

Mide kasılmaları, mide bulantılar

Baş dönmesi

Gözlerin kararması ve bayılmalar

Kendini veya etrafındakileri farklı şekillerde ve senaryolarda görme

Ölüm hissi

Kaçma isteği

Vücudun tamamında veya lokal olarak uyuşmalar

Çıldırma korkusu

Kötü bir şeyler olacağı hissi

Bu ve bu gibi belirtilerin en az 3-4 tanesini aşırı kaygı durumuyla komplike bir şekilde gören kişilerin, panik atak rahatsızlığı olma ihtimali yüksektir ve mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekmektedir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak ciddi bir rahatsızlıktır ve hayati bir önem taşımaktadır. Panik atak yaşayan kişiler, sosyal ortamda yeteri kadar aktif olamamakla beraber, iş ve okul hayatında da büyük sorunlar yaşmaktadırlar.

Toplumda panik atak tedavisi olmaması yönünde bir takım söylentiler mevcut. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Panik atak tedavisi gerekli tetkikler ve araştırmalar sonucu tanısı konulduktan sonra uzman kontrolünde tedavi edilebilmektedir.

Panik atak tedavisi 3 ana temel yöntemle olmaktadır. İlaçla tedavi, psikoterapiyle tedavi ve destekleyici tedavi dediğimiz yardımcı tedavi yöntemleri.

1-) İlaç Tedavisi

Bu tedavide asıl amaç beyin içerisinde bulunana sinir hücreleri ve bu hücrelerde bozulmuş olan hormonları onarmaktır. Bunun için en bilindik yöntem farklı çeşitleri bulunan antidepresanlardır.

Antidepresanlar içeriği ve yapısı nedeniyle kişide oluşan stres, gerginlik, bunaltı gibi semptomların görülmesini önleyecek ve kişiyi rahatlatacaktır. Panik atak tedavisinde büyük bir rol oynayan ilaçla tedavi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalı ve ilaçlar doktorun önerdiği ölçüde alınmalıdır.

2-) Psikoterapiyle tedavi

Panik atak tedavisinde ne yazık ki sadece ilaç kullanmak yeterli olmamaktadır. İlaçla tedavi kişiden kişiyle değişmekle beraber, ortalama olarak %60-%70 oranında fayda sağlamakta, hastalığın tamamıyla ortadan kalkması için tedavinin, psikoterapiyle beraber yürütülmesi gerekmektedir.

Psikoterapiyle tedavi, panik atak tedavisinin ilk safhalarında başlamaktadır. Kişinin, kalp krizi, felç olma ve ölüm korkusunun aslında gerçek olmadığını, kişide panik atak rahatsızlığının bulunduğunu ve bunun tedavisinin mümkün olduğu açıklanır. Bu panik atak tedavisinde, daha önce geçirmiş olduğu atakların dolayısıyla da yaşadığı sarsıntı ve şokların giderilmesi için konuşmalar yapılır.

Atağı tekrar yaşadığı takdirde neler yapması ve neler yapmaması yönünde bir takım önemli açıklamalarla hasta bilinçlendirilir. Ayrıca panik atak tedavisinin psikoterapi kanadının en önemli işlevlerinden bir tanesi de,'' panik atak geçireceğim'' korkusuyla kişilerin uzak durduğu ve kaçındığı şeylerin üzerine gitmesini ve bunların üstesinden gelmesini sağlamaktır.

3-) Yardımcı Yöntemler

Nefes egzersizleri: Psikoterapistinizin veya doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli olarak nefes egzersizleri yapılması, göğüs sıkıştırması ve kalp krizinin semptomları yaşıyormuş hissini azaltmaktadır

Spor ve düzenli egzersiz

Düzenli beslenmek ve düzenli uyku

Alkol ve kahve kullanmanızı en aza indirmeniz hatta mümkünse hiç tüketmemeniz sizin için yararlı olacaktır.

En önemli yardımcı yöntem belki de panik atak tedavisi gören kişinin motivasyonudur, bunun bir rahatsızlık olduğunu ve iyileşeceğini, kendi içerisinde kabul etmesi, çevreden duyduğu olumsuz sözleri dinlemeden istekli ve kararlı bir şekilde panik atak tedavisi sürecini aksatmayacağının bilincinde olmasıdır.

Panik atak tedavisinde Türk insanı yeteri kadar bilinçli değil, son yıllarda bu giderek azalıyorsa da istenilen düzeye maalesef ulaşamıyor. Panik atak belirtileri gösteren kişiler, yanlış yönlendirilerek farklı ilaçlar kullanmaya sevk ediliyor. Bu nedenden dolayı başta İstanbul'da panik atak tedavisi üzerine, tüm Türkiye de konferanslar verilmeli halk daha çok bilinçlendirilmelidir.

Bahçelievler ve Bakırköy de panik atak tedavisi konusunda başarılı ve alanın da uzman kişiler bulunmaktadır, gerek panik atağın türevleri ve tanısı hakkında, gerekse panik atak tedavisinde önemli bir etken olan psikoterapi konusunda uzman, İstanbul'un bu şehirlerinde tedavi olmak isteyenlere burada ki uzmanlar büyük bir özveriyle yardımcı olmaktadırlar.