Depresyon Tedavisi

Severek isteyerek ve zevk alarak yaptığımız bazı şeyleri bir dönem gelir artık yapmak istemezsiniz. Bu durumun hormonel, çevreyle ilgili veya genetik bozukluklar gibi sebepleri olabilir. Kişi kendisinde bir üzgünlük, bıkkınlık ve devamlı endişe içinde bir hal hissediyorsa buna depresyon denir.

Günümüz dünyasında modernleşen insan biraz daha yalnızlaştığından ve genelde maddi kaygıları yükseldiği için ve ikili ilişkilerin zayıflamasından dolayı depresyon sıkça görülebilir. Bazı belirtilerinden bahsedecek olursak, bir kere kişinin hayatına olumsuzluk hâkimdir. Hep olumsuz düşünür, kötü bir şey olacakmış hissi hep düşüncelerinde vardır. Hayat son derece manasız gelir. Geçmişte yaptığı pek çok şeyi hata olarak kabul eder ve kendini yegâne sorumlu olarak görür. Bunun doğal bir sonucu olarak bireyin dış dünya ile ilişkileri oldukça zayıflar ve sosyal hayatı bitebilir. Hal böyle olunca da depresyon durumu artarak devam eder ve tehlikeli boyuta ulaşır. Bütün bunlardan yola çıkarak kişinin direkt olarak depresyon hastası olduğunu söylemek zordur. Depresyon yukarda bahsettiğimiz hallerin gün içinde sürekli görülmesi ve bu sürenin en az 15 gün boyunca devam ettiği durumlar için kullanılır.

Depresyon, tedavisi kesinlikle mümkün olan bir rahatsızlıktır. Yeter ki kişi bu duruma karşı farkındalık oluştursun, kendi durumunu bilsin ve buna karşı önlem ve tedavi alma yoluna gitsin. Depresyon tedavisinde en büyük sorun insanın bu durumu kabullenmemesi ve çevresine söyleme de çekingen davranmasıdır. Kişi fiziksel ve toplumda yaygın olan bir hastalığı sosyal ortamda rahatlıkla söyleyebilirken, depresyon halinin farkında olsa bile ya da kendisine böyle bir tanı konmuş olsa bile bunu kimseyle paylaşmak istemez. Kendisine karşı farklı bir algı oluşacağı korkusudur bu. Maalesef günümüzde insanların pek çoğu bu korkudan ve kendini doğru tanımlayamadığından bu tedaviye yanaşmamakta veya bu tedaviyi ötelemektedir.

Depresyon süreklilik arz ettiği için ve insanı her daim mutsuzluğa götürdüğü için muhakkak tedavi edilmelidir. Günümüzde depresyon tedavileri çok farklılık göstermektedir. Depresyon tedavisinde ilk adım doğru teşhis konulmasıdır. Zira depresyonun pek çok türü olduğu için hastada hangi türü olduğu muhakkak belirlenmelidir. Bu aşamadan sonra ise duruma bağlı olarak yatarak tedavi ve ilaç tedavisi grup terapisi, görüşme terapisi gibi yöntemler uygulanabilir. Antidepresanlar tedavide önemli bir aşamadır. Fakat bu ilaçlar kesinlikle uzman nezaretinde kullanılmalı kendi isteğinize göre bu ilaçlardan kullanmamalısınız. Toplumda genel bir algı da bu ilaçların bağımlılık yaptığı yönündedir. Ayrıca depresyon tedavisi esnasında verilen bu ilaçlar kesinlikle uyku hapı ve sakinleştirici olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü modern tıp bu ilaçlarla asla geçici ve durumu idare edici sakinleştiriciler kullanmaz. Asıl amaç her zaman kalıcı çözümler üretmektir. Bu ilaçlarda yan etkiler ise hiç denecek kadar azdır. Şayet hastada intihar riski ve çevreye zarar verme durumları ortaya çıkmış ise hastane tedavisi ilk başvurulacak yoldur. Bununla beraber kişinin kendi doktoru olduğu gerçeği asla unutulmamalıdır. Bunun için hastanın yalnız kalmaması, sürekli çevreyle ilişki halinde olması gülüp eğlenebileceği yerlere gütmesi ve bu tür aktivitelerde bulunması gerekmektedir.

Bakırköy ve Bahçelievler semtinde uzman psikolog ekibimizle sizlere depresyon tedavilerinde kalıcı çözümler üretmek istiyoruz. İstanbul'da depresyon tedavisi alanında uyguladığımız yöntemlerden son derece olumlu sonuçlar aldık. Eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız veya çevrenizde, ailenizde buna benzer durumlarda kişiler varsa ve depresyon tedavisine ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız sizi merkezimize bekliyoruz. İstanbul, Bakırköy - Bahçelievler yakınlarındaysanız merkezimize uğramanız daha kolay olacaktır. Doğru teşhis ve depresyon tedavisi için lütfen bize ulaşın.