Depresyon Nedir?

Depresyon, hayattan zevk alamama, ilgi ve istek kaybına bağlı olarak ruhsal ve bedensel belirtilerle tespit edilen psikiyatrik bir hastalıktır. En sık görülen belirtileri; uyku ve iştah bozukluğu, yoğun suçluluk duygusu, iç sıkıntısı, daralma, huzursuzluk, duygusuz hissetme, dikkat toplayamama, unutkanlık ve halsizliktir. Bu belirtilerin çoğu aynı anda görülüyorsa depresyondan bahsedilebilir ve en kısa zamanda doktora başvurmak gerekir. Zira depresyon ciddi bir hastalıktır. Herhangi bir uzman desteği alınmadığı taktirde bu durum uzun süre devam edebilir ya da ağırlaşır. Ağır depresyon hallerinde kişi iş yapamaz hale gelir ve en basit günlük işler dahi yük olmaya başlar. Bu durumlarda intihar riski de gündeme gelebilir.

Uyku bozukluğu tek başına bir hastalık olarak değerlendirmemekle birlikte başka hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle, sebeplerinin araştırılması önemlidir. Bedensel hastalıklar nedeniyle görülebileceği gibi psikiyatrik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Uykusuzluk şikayetiniz varsa herhangi bir hekime görünmeden ve sebeplerini araştırmadan, başkalarının önerdiği ilaçları kullanmanız tehlikeli olabilir.

Depresyon, doğası gereği hastaların kendilerinin hekimlere başvurmasına neden olabilecek bir hastalık değildir. Bu nedenle depresyon hastalarının yakın çevresi veya diğer hekimleri tarafından psikiyatriste yönlendirilmeleri çok önemlidir. Kişi intihar düşüncesi taşıyor ve bunu dile getiriyorsa acilen psikiyatriste başvurulması gerekmektedir. Depresyona yakalanmak tercih edilmez ama tedavi olmak kişinin elindedir.