Çocuk Psikoloğu

Psikoloji, ruh sağlığına dayalı akademik anlamda, insan davranışlarını, beyin aktiveleri ve düşünceleri inceleyen bir bilim dalıdır. Psikoloji insan davranışlarını neden-sonuç ilişkisi içinde anlamaya çalışarak, olaylara açıklama getirmek ve ortada bir bozukluk varsa bunu saptayıp müdahale etmek amacıyla kurulmuştur.

çocuk psikolojisiÜlkemizde maalesef psikoloğa gitme oranı çok düşük bir seviyede seyir etmektedir, bunun sebebi ise toplumda psikologlara gidenlere deli, psikoloğa ise deli doktoru gözüyle bakılmasında başka bir şey değildir. İnsanlar danışmanlık amacıyla, hayatında ne gibi değişikler yapacağı konusunda, daha mutlu ve daha huzurlu olmanın kendi yaşantısında nasıl mümkün olabileceği gibi konularda pek ala psikoloğa gidebilirler ve karşılıklı sohbet ederek fikir edinebilirler.

Psikolojinin dallarını sıralarsak; Klinik psikoloji, Sosyal Psikoloji, Deneysel Psikoloji, Fizyolojik Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Psikolojisi, Öykü Psikolojisi, Endüstri ve Örgüt Psikolojisi

Çocuk psikolojisi, yukarıda sayılan psikolojik dalların birçoğunun içerisinde mevcuttur. Doğumundan başlayarak, genç veya ergen diyebileceğimiz yaşları da içine alan psikolojik çalışmalar, bu dönemde çocukların yaptığı davranışlar, ebeveynlerin çocuklara nasıl davranması gerektiği, çevresel konuların çocuk üzerinde etkisi, cinsel soruların nasıl cevaplanacağı gibi birçok sorun üzerinde olmaktadır.

Çocuk psikolojisinde en sık görülen ve çocuk psikoloğuna başvurulan konular ise şunlardır;

 • Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite,
 • Ders başarısızlığı,
 • Çocuklarda okul korkusu,
 • Tikler,
 • Dil ve konuşma bozuklukları olan; Kekemelik, konuşmada ve harfleri çıkartmada eksiklik ve uzun süre bekleme, cümle tamamlayamama,
 • Çocukda tırnak yeme sorunu,
 • Kardeş konusunda çocuğun tavrı,
 • Otizm,
 • Çocuklarda uyurgezerlik,
 • Çocuk tuvalet eğitimi,
 • Çocuklarda cinsellik sorularının başlaması ve cinsel kimlik sorunu

Bu tarz konularda çocuk psikoloğuna erken başvurmak çok önemlidir. Çocuk psikoloğu sorunları tespit ederek, teşhis koyacak ve ebeveynlere sorunlar hakkında bilgi vererek çocuğa en doğru şekilde nasıl davranılması gerektiğini söyleyecektir. Erken teşhis edilmemiş ve çocukluk döneminde müdahale edilmemiş rahatsızlıklar ve sıkıntılar, çocuğun ergenlik dönemi ve yetişkinlik döneminde çok daha ağır travmalara yol açabilmektedir.

Çocuk psikoloğu nasıl tedavi eder?

çocuk psikolojisiÇocukluk psikolojisi, çocukların düşünceleri ve davranışları yetişkinlere nazaran daha farklı olduğu için ve çocuklarla tam anlamıyla karşılıklı oturup sohbet edilip, tavsiyeler verilemediği için öncelikle çocuğa, çocuk psikoloğuna gidileceği açık bir şekilde söylenip çocuk psikoloğunun, doktordan farklı olduğunu ve orada oyun oynayıp, eğleneceği ve psikoloğun asla iğne, hap, şurup vermeyeceği anlatılmalıdır. Kesinlikle yalan söyleyerek psikoloğa getirmemelidir.

Çocuk psikoloğuna tedaviye getirilen çocuğun, psikologla baş başa kalmasına özen gösterilmeli yanında bulunulmamalıdır. Psikolog önce çocuğu tanımak adına bir takım sorular sorar ismi, yaşı, yaşadığı şehri, tuttuğu takımı, okulunu, öğretmenini, en iyi anlaştığı arkadaşını vs. bu şekilde çocuk bir nebze rahatlatılır ve tanışma evresi tamamlanır. Daha sonra psikoloğun tedavi etme yöntemine göre rahatsızlığı tanımlamak, teşhis koymak ve sorunun nereden kaynaklandığını bulmak adına bir takım aktiviteler yapılır. Boyama yapılabilir, çeşitli oyunlar oynanabilir. Eğlenme süreci bittikten sonra çocuğa ödül verilir ve rahatsızlık hakkında bir takım bilgiler edinilmiş olur. Çocuk psikoloğu, rahatsızlığın ne olduğunu ve neden kaynaklandığını saptadıktan sonra tedavi sürecinin tahmini seans sayısını ebeveynlere söyler ve tedavi işlemi bu şekilde seyreder.

İstanbul çocuk psikoloğu konusunda diğer illerimize göre biraz daha şanslıdır. Bunun temel sebebi en başta nüfus ve kentin yapısıdır, bu nedenden dolayı İstanbul'da çocuk psikoloğu sayısı fazladır. İstanbul'un ilçelerinden olan, Bahçelievler ve Bakırköy çocuk psikoloğu, danışma merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, pedagojik merkezleri, İstanbul çocuk psikoloğu dalında önemli isimleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz olarak eğitim merkezi ve psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir. Sağlık ve Sosyal Hizmetlerin verdiği bu hizmetin yanı sıra Türkiye'nin her yerinde bulunan Devlet Hastanelerinde de psikologlar mevcuttur. Çocuğunuzun fiziksel davranış ve beyinsel düşüncelerin de bozukluk varsa daha sonra pişman olmamak için biran evvel bir çocuk psikoloğuna gidin.