Bireysel Psikolojik Danışmanlık

Herkes özeldir. Kişiyi özel yapan ise o kişinin olaylara verdiği tepki, durumlarda takındığı tavır ve olgulara karşı geliştirdiği edinimselliklerdir. Tüm bunlar ise bilim dünyasında "İnsan Psikolojisi" olarak geçer. Psikoloji Avrupa, uzman psikolog ve pedagog kadrosu ile tüm bireysel psikolojik destek hizmetlerini vermektedir.

İnsan Psikolojisi

İnsan psikolojisi hayvan psikolojisinden farklıdır çünkü insan psikolojisinde ortaya "Bilinç" konusu atıldığında durum tamamen karmaşık hale gelir. Hayvanlarda bilinç yoktur dolayısıyla onların durumlar karşısından verecekleri tepkiler süregelen tepkilerdir: Yaralı ve yaşlı sürü üyeleri sürünün arkasında bırakılır, sakat doğan yavrular terk edilir vs.

Oysa insan öyle mi? Her durum karşısında farklı tepkiler verebildiği gibi hayatını değiştirecek olaylarda da farklı etkilerde kalarak belki de yanlış kararlar verebiliyor. Dahası insan, kendi psikolojisini başkasına da bulaştırabilir. Eğer kişi çok üzgünse girdiği ortamdaki insanları da üzgün hale getirebiliyor ya da neşeliyse üzgün insanları dahi neşelendirebiliyor.

Bireysellik

Elbette yukarıda da değinildiği gibi insan psikolojisini oluşturan etmenler oldukça çeşitli ve bunun en önemli nedeni durumun bireye özgü olması yani özgünlük.

Bireye özgün olan konularda kesinlikle genelleme yapılamaz. Yapılan genellemeler ise hastalık oluşumlarındaki etmenlerdir ve bu etmenler arasında saf psikoloji yoktur. Örneğin insanın kanser olması sadece stresten değildir, bedeninde barınan bazı zararlı hücrelerdir.

Bireysellik içeren hiçbir alan toplu olarak görülemez ki bu bakımdan bireysel psikolojik danışmanlık hizmetleri vardır. Bu merkezler bireyin hayat şartlarına, hayata bakışına ya da kendi çizdiği yola göre ona psikolojik danışmanlık hizmeti verir. Bu hizmet ve orada verilen tavsiyeler ise sadece o kişi içindir ve başkasında işe yaramayabilir. Öyle ki kardeşlerin bile psikolojileri farklı işler ve onlar da iki ayrı bakış açısı ile tedavi edilir.

Bireysel psikolojik danışmanlık, sadece psikolojilerinin bozuk olduğunu düşünen insanlar için değil, sağlam olan ruh sağlıklarını destelemek isteyen insanlar için de bir kapıdır.

Bilinen odur ki her insan, bedenini korumakla mükellef olduğu kadar beyin ve ruh sağlığını korumakla da yükümlüdür. Bu bakımdan gereken her şeyin yapılması gerekmektedir.