Emdr Tedavisi

Emdr, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme tekniğidir. Emdr tedavisinde; kişinin yaşadığı rahatsız edici deneyim üzerinde çalışılır. Bu kötü deneyimin kişinin üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kalkmasını sağlar. Örnek verecek olursak; kişi bir ayrılık yaşadığını ve bu ayrılık sonrasında yaşadığı sıkıntıların yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen hala etkilerinin sıkıntı verecek boyutta sürdüğünü dile getirir.

Emdr ile bu anı üzerinde çalışıldığında, kişi artık ayrılık sonrası yaşadığı sıkıntıları ortadan kalkar ve bu yaşantıyı daha rahat bir şekilde değerlendirebilir hale gelir. Örneğin; ayrılık sonrası uykusuzluk, sürekli üzüntülü hissetme, sürekli ayrıldığı kişi ile ilgili düşünceler aklına geliyorsa, emdr sonrası bu belirtiler ortadan kalkar ve kişi geleceğine de bu etkilerden bağımsız bir şekilde bakıp hayatına eski işlevselliğinde devam eder.

Emdr tedavisi; psikolojik travmaların, panik atağın, vajinismusun, fobilerin, ayrılık sonrası yas sürecinin, özgüven probleminin, sınav kaygısının, aldatılma gibi olumsuz yaşantıların tedavisinde oldukça etkilidir.