Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu; çocuğun yaşına ve gelişim seviyesine uygun olmayan aşırı hareketlilik, sürekli dikkatsizlik, isteklerini erteleyememe belirtileriyle görülen bir nöropsikiyatrik bozukluktur. Bu çocuklarda sıklıkla okumayı geç öğrenme ya da öğrenememe, okuduğunu anlamakta ve anlatmakta zorlanma görülür. Dürtülerini kontrol etmekte zorlanırlar, yaptıkları işten çok çabuk sıkılırlar. Yaşadıkları bu sıkıntılar arkadaş ilişkilerini de olumsuz etkiler, kendilerini yalnız kalmış hissederler. Bu çocuklar sevdikleri aktivitelerini yaparlarken dikkat eksikliği yaşamazlar. Ebeveynlerin çocukların dikkatlerini buna göre değerlendirmemeleri gerekir.

DEHB olan çocuklarda genellikle özel öğrenme güçlüğü de görülür. Bu çocuklar tedavi edilmediklerinde, sosyal çevreleri de buna uygunsa, bu çocuklarda antisosyal davranışlar, bağımlılık görülebilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların erken yaşta fark edilmesi, uzman desteği ile tedavi edilmesi çok önemlidir. Birçok eğitimci ve ebeveyn, çocuğun dikkatini sürdürememesinin çocuğun kendi seçimi olduğunu düşünebilir. Fakat dikkat eksikliği beynin yapısı ile ilgilidir. Çocuk istese de dikkatini sürdüremeyebilir.

Her hareketli çocuğa hiperaktif demek doğru değildir. Merkezimizde bu teşhisin yapılması için, çocuğa bu konuda uzman psikologlarımız tarafından dikkat testleri uygulanır. Genellikle bu bozukluğun tespiti için wisc-r ve cas testleri uygulanır. Ayrıca öğretmeninin ve ailesinin gözlemleri değerlendirilir. Çocuğun aile yapısı, kardeş, arkadaş ilişkileri, gelişim süreci konusunda bilgi edinilir. Çocuktaki dikkat probleminin altında farklı nedenler olabilir. Bazen çocuğun dikkat problemi, sınav kaygısından kaynaklanabilir veya yeni doğan kardeşe yönelik bastırdığı duyguları buna neden olabilir.

Tedavi sürecinde, anne babaya ev ortamında yapabileceği destekler konusunda bilgi verilir, öğretmenle işbirliği kurularak, okul yaşantısı düzenlenir. Aynı zamanda bireysel terapi yapılarak, çocuğun bastırdığı duygular anlaşılır, dikkatini sürdürmesi konusunda etkinlikler düzenlenir. Merkezimizde çocuk psikologlarımız tarafından çocuğun dikkat becerilerini geliştirmeye yönelik özel eğitim çalışmaları da yapılarak, çocuğun sosyal ve okul yaşantısında kendini daha iyi ifade edebilmesi, düşünme becerilerinin geliştirilmesi, hafıza becerilerini daha iyi kullanması sağlanır. Böylelikle çocuğun kendine olan özgüveni de artmaktadır.