Vajinismusta Uygulanan Yanlış Yöntemler

Vajinismus danışanları genellikle biz cinsel terapistlere başvurmadan önce bu sorunu çözebilmek için belli bazı yollar denerler. Ancak bu tedavi ve yöntemler kişileri hiçbir sonuca götürmemekle birlikte sorunun daha da büyümesine neden olabilmektedir

En sıklıkla karşılaştıklarımız;

  • Kadının cinsel ilişki öncesi alkol alması; Sıklıkla uygulanır, hiçbir işe yaramaz.
  • Cinsel birliktelik öncesi sakinleştirici ve kas gevşetici ilaçların alınması; Vajinismusa yol açan kişinin cinsellikle ilgili yanlış, korkutucu düşünceler olduğu için bu ilaçların alınması bu düşüncelere müdahale edemez, dolayısıyla ilaç alımı işe yaramamktadır.
  • Cinsel ilişki öncesi vajinaya buhar tutulması, sıcak su banyosu; Burada da yine yanlış yere müdahale vardır, vajinismusa neden olan vajina değil, cinsellikle ilgili zihinsel süreçlerimizdir. Bu konuda rahatlamadığımız sürece vajinismusu çözmemiz mümkün değildir.
  • Vajinaya uyuşturucu krem veya kayganlaştırıcı krem sürülmesi ; Yine yanlış yere müdahaledir. Esas cinsel organımız penis ya da vajina değildir, beynimizdir.

Buraya kadar bahsedilen yöntemler aşağıdaki yöntemlere göre denemenin daha az zararlı olduğu yöntemlerdir. Aşağıdakiler vajinismus probleminin daha da büyümesine neden olmaktadır.

  • Kızlık zarının alınması; Kızlık zarının cinsel birleşmeye engel bir yapısı yoktur. Operasyonla alınması hiçbir işe yaramaz, vajinismus problemi devam eder. Ancak çok nadir görülen bir durum olan kızlık zarında bir anormallik var ise, burada bu duruma müdahale edilmesi gerebilir. Bu müdahaleyi jinekologlar çok kısa ve basit bir işlemle yaparlar. Eğer kızlık zarında bir anormallik yok ise, kesinlikle kızlık zarı aldırılmamalıdır.
  • Genel anestezi altında cinsel birleşme; Anestezi altında kadının vajinal kaslarında kasılma olmaz, eş bu şekilde cinsel ilişkiye girebilir. Ancak anestezi söz konusu olduğu için zevk alma, katılım olması mümkün değildir. Kadın ne yaşadığının bilincinde olmadığı için, bu sorun diğer denemelerde tekrar ortaya çıkar. Bu şekilde cinsel birliktelik genellikle iki tarafı da cinsel ilişkiye karşı olumsuz etkilemektedir. Çünkü cinsellikte iki tarafında katılımı, zevk alması esastır.
  • Vajinaya botoks uygulanması; Vajinaya botoks enjeksiyonu, vajinal kasların kasılmasını engelleyebilir, ancak burada da müdahale yanlış yere vajinaya yapılmaktadır. Botoks, kadının cinsellikle ilgili kaygı veren düşünceleri etkileyemez. Bu durumda vajinaya botoks o anlık cinsel birleşmeyi sağlayabilir, fakat sonraki denemelerde vajinismus problemi devam eder.
  • Muayenehanede Cinsel İlişki; Muayenehanede doktorun gözetiminde cinsel ilişki yaşanması kesinlikle tıbbi etik ihlalidir. Ve böyle bir deneyim danşanların zarar görmesine neden olur, bir işe de yaramamaktadır.
  • Tek Seanslık Tedaviler; Bu yanlış tedavilerde; kas gevşetici, ağrı kesici ilaçlar verilir, vajinayı uyuşturucu kremler verilir, vajinaya buhar tutma kadının korkusunun daha da artmasına neden olur. Çünkü burada danışana verilen mesaj şudur; ‘Canınız acıyacak, vajina kanayacak, ancak bunların olmaması için gerekli ilaçları biz size verdik.’ Bu da kadının daha çok korkmasına neden olur.