Vajinismus Tedavisi ve Kızlık Zarı

Vajinismus sorunu yaşayan kişiler, cinsel birleşmenin kızlık zarı nedeniyle gerçekleşmediğini, kızlık zarının cinsel birleşmeye engel olduğunu düşünürler. Ancak, cinsel birleşmeye engel olan kızlık zarı değildir. Kızlık zarının cinsel birleşmeyi engelleyecek bir yapısı da yoktur.

Kızlık zarı, vajina deliğini çepeçevre saran, incecik halka şeklinde bir yapıdır. Oldukça esnek bir yapıdır. Cinsel birleşme esnasında da esneyebildiği kadar esner. Eğer, cinsel birleşme öncesi kadın cinsel yönden yeterince uyarıldıysa, cinsel birleşme esnasında kanama ve acıma olmaz. Yapısı gereği kızlık zarının yırtılması, delinmesi, patlaması söz konusu değildir. Çoğu kızlık zarı aldırma ameliyatları gereksiz yere yapılmaktadır. Birçok danışan, kızlık zarını aldırdıktan sonra da cinsel birleşmeye girememekte ve cinsel terapiye başvurmaktadırlar. Cinsel terapi sonrası ağrısız, acısız ve kanama yaşamadan cinsel birleşmeyi gerçekleştirmektedirler. Aslında cinselliğin doğasına uygun olarak, zevk alarak, korku duymaksızın, normal cinsel yaşam sürdürmeye başlamaktadırlar.

Vajinismusta, cinsel birleşmeye engel olan asıl neden, cinsel birleşme esnasında vajinal kasların kasılması ve dolayısıyla cinsel birleşmemenin olamamasıdır. Ancak bu vajinal kasların kontrolünün kadına geçmesi, bu kaslarını yönetebilmesi öğrenilebilinir bir durumdur. Vajinismus tedavisinde, kadının vajinal kaslarını yönetebilmesi öğretilir.

Cinsel terapide, kadının cinsellikle ilgili bugüne kadar öğrendiği rahatsız edici, çoğu zaman mitler olan fikirler üzerinde çalışılır. Vajinal kasılmaya neden olan, bugüne kadar kadının öğrenmiş olduğu bu bilgiler ve abartılarak anlatılan hikayelerdir. Toplumumuzda cinsellik ve erkekler hakkında mitler oldukça hakimdir. Evlenene kadar hep kadından beklenen kendini erkeklere, cinselliğe karşı korumasıdır. Ancak ilk gece geldiğinde kadının kendini eşine tamamen açması beklenir. Bu da çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Cinsel tedavide, bu bilgiler yerine cinsellikle ilgili doğru, bilimsel bilgiler üzerinde konuşulur, tartışılır. Böylelikle yanlış bilgilerin yerine doğru olan bilgiler gelir.

Vajinismus zaman geçirilmeden, ertelenmeden tedavi edilmesi gereken bir bozukluktur. Bu sorunu yaşayan çiftlerin zaman içerisinde cinsel birleşmeyi deneme aralıkları da gittikçe uzar. Tedaviyle ilgili olarak, vajinismus bir erteleme hastalığı olduğu için gerekirse eşin bu süreçte daha aktif olması gerekmektedir. Eşine destek amaçlı problemin çözülebilmesi için eşler çoğunlukla randevu için talepte bulunmaktadırlar.

Vajinismus sorunu ertelediğinde, zamanla çiftler arasında cinsellik dışında da anlaşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bazen boşanmayla sonuçlanmaktadır. Çift ilişkisinde cinsel yaşamın önemi oldukça fazladır. Erkek olan eş duruma anlayışla yaklaşıp sorunun çözümüne destek olup aktif olarak katılırsa vajinismusun tedavisi oldukça kolaydır. % 100 tedavisi olan bir bozukluktur.

Uzm.Psikolog Burcu Muşdal