Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus yüzde yüz tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde vajinismus tedavisinde tüm dünyada en sık uygulanan terapi yaklaşımı Bilişsel Davranışçı Terapidir

Bunun yanı sıra Emdr (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemle) terapisi de gün geçtikçe sıklıkla vajinismus tedavisinde uygulanmaya başlanmıştır ve oldukça etkilidir.

Tedavide öncelikle bireyin cinsellikle ilgili yapmakta zorlandığı ve yapamadığı alanların neler olduğu cinsel öykü kısmında belirlenir. Bununla ilgili hedefler koyulur. Bilişsel davranışçı terapide; bireyin adım adım basamakları yapmaktan korkmasına neden olan rahatsız edici düşünceler belirlenir. Ve bu düşüncelerin yerine doğru bilgilerin geçmesi sağlanır. Kişi düşünce düzeyinde rahatlatılır. Bunun yanı sıra davranışsal olarak da adım adım ödevler verilir. Her bir ödev kişiyi güçlendirir ve bir sonraki basamağa hazırlar.

Vajinismus tedavisinde, cinsellikle ilgili bilgilendirme çok önemli bir yer tutar. Çünkü bilgi demek güç demektir. Hayatımızdaki her zorluk için bu geçerlidir. Bizi zorlayan durumla ilgili ne kadar bilgi edinirsek o kadar o duruma karşı güçleniriz. Cinsel terapist, tedavide danışanına vajina, kızlık zarı, penis, cinsel uyarılma aşamaları hakkında bilimsel bilgiler verir.

Emdr terapisi psikolojik travmalarda, fobilerde sıklıkla kullandığımız bilimsel bir yöntemdir. Vajinismus terapisinde emdr tekniğinden 2 şekilde faydalanırız ; İlki eğer bireyin vajinismus rahatsızlığına neden olan cinsel, fiziksel bir travması var ise bu yaşantılara emdr ile travma tedavisi uygulanır ve kısa sürede sonuç verir. İkincisi tedavide bazı ödevleri danışanımızın daha rahat yapabilmesi için korktuğu durumla ilgili emdr uygulanır ve bireyin o duruma karşı duyarsızlaşması sağlanır, böylelikle sıkıntı yaşamadan hedeflere varması gerçekleşir.