Vajinismus Belirtileri

Vajinismus ülkemizde her 10 kadından 1’inde görülmektir. Bu oldukça yüksek bir orandır. Bu kadar yoğun görülmesinin ardında; ülkemizde cinselliğin tabu olarak görülmesi, cinsellikle ilgili yetiştiğimiz aile de konuşulmaması, doğru cinsel bilgilendirmenin olmaması, korkutucu ilk gece hikâyelerinin kız çocuklarına anlatılması, yanlış cinsel bilgilerin öğretilmesini sayabiliriz

Vajinismus sorununu yaşayan kadınlar, genellikle ön sevişme sırasında rahattırlar, zevk alırlar, cinsel istekleri vardır. Ancak cinsel birleşmeyi deneme söz konusu olduğunda, bacaklarda ve vajinada kasılma meydana gelir, o an da cinsel istekleri de ortadan kalkar. Panik atak benzeri bir durum yaşarlar. Yoğun korku ve kaygı hissederler. Eşlerini iterek ya da kendileri geri kaçarak cinsel birleşme denemesini durdururlar. Denemeyi sonlandırdıktan kısa bir süre sonra genellikle rahatlarlar. Bazen yaşanılan bu olumsuz durum nedeniyle ağlama görülebilir.

Cinsel birleşme denemelerini genellikle erteleme eğilimindedirler. Vajinismus, bir erteleme rahatsızlığıdır. Zaman geçtikçe deneme aralıkları giderek artar, ilk başlarda daha sık denerlerken, sonrasında bazen hiç deneme yapmayabilirler. Aynı şekilde tedaviyi de ertelerler. Yaşadıkları korkudan kaçmayı tercih ederler. Vajinismus sorununu yaşayan kişiler kadın doğum doktoruna gitmekten de korkarlar. Ya muayene olamazlar ya da zorlanarak sıkıntıyla muayene olabilirler. Çok büyük bir kısmında vajinada ya da kızlık zarında fiziksel bir anormallik yoktur.

Cinsel birleşmeyi düşündüklerinde ya da konuştuklarında dahi kendilerini tedirgin hissedip bacaklarda ve vajinada kasılma yaşayabilirler. Genellikle eşleriyle cinsellikle ilgili konuşmaktan da kaçınırlar.

Eğer çift vajinismus tedavisini ertelerse, ortaya başka sorunlar da çıkabilir. İki tarafta da cinsel isteksizlik başlayabilir. Tedavi olunmayan süre uzadığında kadında depresif belirtiler görülmeye başlar. Çiftin arasında çatışmalar ortaya çıkabilir.

Ancak, vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Bu konuda uzman bir cinsel terapistle çalışıldığında çözüm alınır. Özellikle destek bir eş var ise, sorun çok kolay çözülmektedir