Erken Boşalma Tanı ve Tedavisi

Erken boşalma, erkeğin boşalma refleksinin üzerinde denetiminin olmamasıdır. Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Erken boşalmada, süreden çok kişinin boşalmada denetiminin olup olması daha önemlidir. Cinsel birleşmeden önce, cinsel birleşmeden hemen sonra ya da cinsel birleşmeden kısa bir süre sonra görülmektedir.

Boşalmanın denetimi, deneyimle öğrenilmektedir. Ancak, bazı durumlarda denetim o güne kadar sağlanabilmiş ve sonrasında da sağlanamaz olmuş da olabilmektedir. Yani denetim sağlayabilen kişi, denetimi kaybedebilmektedir. Bu durumlarda çoğunlukla; işle ilgili stres faktörü, partnerle ilgili yaşanan sorunlar, rahatsız edici bir takım deneyimlerin etkisi söz konusu olmaktadır.

Erken boşalmanın cinsel terapisinde, kişinin hazza odaklanması ve boşalmada denetimi sağlaması hedeflenir. Erken boşalmaya asıl neden olan olumsuz ve kaygı hissettiren düşüncelerdir. Cinsel terapist, terapide bu olumsuz düşüncelerle çalışır. Bu düşüncelerin yerine kişinin erken boşalmadan korkmamasını sağlayan işlevsel düşünceler oluşturulur. Bu düşüncelerin oluşturulması ve bununla ilgili yapılan diğer çalışmaların sonucunda erken boşalma ortadan kalkar.