Çift ve Evlilik Terapisi

Evlilik ve çift terapisinde çiftlerin, yaşadıkları problemlerin değerlendirilip çözümlerinin sağlanması hedeflenir. Çiftler çoğunlukla terapiye başvurmadan önce yaşadıkları problemleri uzun bir süre boyunca çözmek için bir çok yola başvururlar, denedikleri problem çözme yöntemlerinin bir sonuca götürmediğini gördükleri noktada evlilik terapisine başvururlar. Evlilik terapisti, çiftlerin birbirlerini gerçekten tanıyabilmeleri, yaşantılarında ortak bir amaç geliştirmeleri, ilişkilerinin güçlenmesi, ilişki doyumlarının arttırılması ve etkili iletişim becerilerini kazanabilmeleri gibi hedefler üzerinde çalışır. Terapi seanslarına eşler birlikte katılırlar. Bazı durumlarda eşlerden biriyle bireysel terapi seansları da uygulanabilir.

Evlilik danışmanlığında çalışılan konulara örnek olarak; evlilik öncesi danışmanlık, kıskançlık problemleri, ilişkide güven problemleri, iletişim problemleri, aldatma gibi olumsuz yaşantılar sonrası ilişkide güvenin yeniden inşa edilmesi gösterilebilir.

Merkezimizde evlilik ve çift terapisi üzerine uzmanlaşmış evlilik terapistleri tarafından evlilik danışmanlığı hizmeti yürütülmektedir. Evlilik terapilerinde yöntem olarak; Gottman Çift Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Satir Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Stratejik Aile Terapisi gibi temel terapi yaklaşımları uygulanmaktadır. Çiftin ihiyacına göre hangi yöntemle çalışılması gerektiğini uzman evlilik terapistlerimiz belirlemektedir.