Öfke Kontrolü Terapisi

Öfke anında kişiye her şey kapkara, çok kötü görünür. Karşısındaki kişi, öfkelendiği durum ile ilgili rahatsız edici düşünceler kişinin aklına gelir. Öfkeden kurtulduğunda, bu düşüncelerin geçerli olmadığını, uç düşünceler olduğunu kişi fark eder. Genellikle o anda verdiği tepkilerden sonrasında rahatsız oluyorlar.

Hayatımızda birçok stres faktörü olabilir. Bunlar öfke problemine sadece tetikleyici olarak katkıda bulunurlar. Öfke kontrol problemini ortaya çıkaran bu stres faktörleri değildir. Ancak bu problemin sıklaşmasına, kişinin verdiği tepkilerin büyümesine neden olurlar. Eğer, sık sık öfkeleniyorsanız, verdiğiniz tepkilerden rahatsızlık duyuyorsanız, öfke kontrol probleminiz var demektir. Kişinin bu sorunu yaşamasına neden olan, sıklıkla bireyin geçmişte yaşadığı olumsuz deneyimlerdir. Bu deneyimler, çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanmaktadır.

Öfke kontrolü terapisinde, öncelikle bu duruma sebep olan durumlar belirlenir. Bu olumlara yönelik bir çalışma yapılır. Sorun kaynağı önceliklidir. Bireyin bugün bu sorunu yaşamasına neler sebep olduysa bu olumlara müdahale edilir, bunların tedavisi yapılır.

Öfke kontrolü tedavisinde bunun yanı sıra tetikleyici stres faktörleriyle baş etme yöntemleri üzerinde de çalışılır. Öfke kontrol yöntemleri öğretilir. Öfke kontrolü terapisinde, Emdr, bilişsel davranışçı terapi kullandığınız yaklaşımlardan bazılarıdır. Esas olan kişiye göre tedavi yönteminin seçilmesidir. Her birey özeldir ve merkezimizde terapi yöntemi de bireye göre belirlenir.