Fobiler ve Tedavisi

Özgül Fobi, Bir nesne ya da durumdan çok korkma ve bu nesne ya da durumdan kaçınmadır. Yetişkinler bu korkularının mantıksız olduğunu bilirler.

Özgül Fobi Tanı koyulabilmesi için,bu korkunun kişinin hayatında birçok alanda olumsuz etkileri olmalıdır. Kişinin iş hayatı, gündelik yaşamı, sosyal ilişkilerinde birtakım sorunlara yol açar ve ayrıca bu korkunun belirgin bir sıkıntı yaratması gerekmektedir.

Özgül fobiler oldukça sık görülen rahatsızlıklardır ve toplumun yaklaşık olarak %10’unda görülmektedirler. Özgül fobilerin çok az bir kısmı tedavi olmadan, kendiliğinden ortadan kalkarlar.

En sık karşılaşılan özgül fobiler :

Yükseklik korkusu (akrofobi) : Yükseklik korkusu olanlar, yüksek yerlerde, yapılan yüksek katlarında olmaktan korkarlar. Böyle bir durumla karşılaştıklarında kaygılarla ve birtakım fiziksel belirtiler hissedebilirler.

Hayvan fobileri : Arıdan, kediden, köpekten veya diğer hayvanlardan korkma durumu olur.

Asansör fobisi : Kişi asansörde kapalı kalmaktan korkar ve asansöre binmekten kaçınır.

Uçak fobisi : Uçuş esnasında kişide panik atağı oluşabilir. Bu fobi türü çok sık görülen bir korkudur. Kişi uçağın düşmesinden, uçaktan dışarı çıkamamaktan ya da uçağın kaçırılacağından korkar.

Hastalık fobisi : Kişi ciddi bir hastalığa yakalanacağından korkmaktadır. Kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklardan genellikle korkulmaktadır. Hastalık hastası” hipokondriazis”hastalığından farklıdır. Fobide, kişi hastalığa yakalanmaktan korkar. Hastalık hastalığında kişi, bir hastalığı olduğuna inanır.

Doktor ya da diş hekimi fobisi : Bu fobide, kişi doktorun ya da diş hekiminin acılı, ağrılı bir işlem yapmasından korkar. Bu yüzden kişi tedaviden kaçınır, doktora gitmeyi erteler.

Fobilerin tedavisi psikoterapiyle mümkündür. Fobinin tedavisi diğer kaygı bozukluklarına göre tedavisi daha kolaydır. Çoğunlukla fobinin tedavisi kısa bir sürede sonuçlanır. En etkin tedavi yaklaşımı, bilişsel-davranışçı terapidir. BDT tekniğiyle, kişinin korktuğu nesne ya da duruma karşı duyarsızlaşması sağlanır.