Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi, 1970 yılından itibaren kullanılan bir terapi yaklaşımıdır. Birçok psikolojik problem için uygulanan farklı teknikleri barındırmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi, geçerliliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir terapi yaklaşımıdır. Bugün dünyada terapistler tarafından en çok kullanılan bir terapi yaklaşımıdır.

Bu kadar sık kullanılıyor olmasının nedeni, yaklaşımın danışanlar tarafından kolay ve anlaşılır olması ve tedavilerde kısa sürede etkili sonuçlar vermesidir. Depresyon, Panik Bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi ve diğer fobiler, Kişilik Bozuklukları, Cinsel Problemler ve Çift İlişkisinde yaşanan sorunlarda uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalarda, birçok bozukluğun tedavisinde ilaç tedavisinden daha etkili olduğu bulunmuştur.

Bilişsel Davranışçı Terapide, bireyin yaşadığı problemlerde hem bilişsel olarak ortaya çıkan engeller üzerinde çalışılır ve bunlar ortadan kaldırılır. Örneğin; kişinin aklına gelen rahatsız edici, üzen, öfkelendiren düşüncelerin ortadan kaldırılması sağlanır. Hem de bireyin davranışsal değişimlerinin sağlanması için davranışçı çalışmalar yapılır ve böylece bireyin davranışsal düzeyde de değişim yaşaması sağlanmaktadır.